Letnie temperatury

Wreszcie dopadło nas typowe norweskie lato. Norweskie lato jest podstępne – słońce to może i czasami świeci, ale mroźny północny wiatr nie omieszka przypomnieć, że to Północ i nawet 17 stopni może być luksusem. Co prawda tydzień temu panowały jeszcze upały (szalone temperatury do 27 stopni i każdy kto mógł, korzystał z tych kilku dni pięknej pogody), ale bardzo szybko norweskie lato pokazało swoje prawdziwe oblicze i nawet w ciepłym Trondheim temperatura oscylowała w okolicach 10 stopni. Widziałam to na własne oczy, ponieważ w tym tygodniu wybraliśmy się w odwiedziny do znajomych w Trondheim i w leżącym opodal Malvik. Przejeżdżając przez najstarszy norweski park narodowy Rondane, na wyświetlaczu w samochodzie pokazało się 9 stopni. A tam, pomyślałam, co tam dla mnie 9 stopni i wyskoczyłam zdobić kilka zdjęć. Nie wzięłam pod uwagę przenikliwego północnego wiatru, który niemal odmroził mi palce :) W Malvik temperatury były łagodniejsze ze względu na bliskość morza. Za to w drodze powrotnej przez pewien odcinek temperatura nie podnosiła się powyżej 6 stopni (i to nie były wysokie góry). Paradoksalnie na dzikim płaskowyżu Dovrefjell nie było już chmur i zjeżdżając do naszej części Norwegii było już 17 stopni.

Piszę o tych temperaturach nie dlatego, że jestem uzależniona od prognoz pogody, ale dlatego, że czasami trudno jest sobie wyobrazić, jak bardzo lato może różnić się w zależności od szerokości geograficznej (nawet w Europie). Ja nie narzekam – ważne, że nie pada ;-)

Trzymacie kciuki, żebym nie zamarzła pod namiotem w Gudvangen :)

Zapraszam do oglądania fotek!

Informacje o Mara

"Dom..." to miejsce, gdzie mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat życia w Norwegii obserwowanego z perspektywy antropolożki kultury. Jakby tego było mało - specjalistki od migracji. Zwłaszcza polskich. Bywa, że sama jestem obiektem własnych obserwacji ;-) Na co dzień mieszkam wraz z Połówkiem i Kotą we Wschodniej Norwegii i dobrze mi tu :-)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wszystko. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Letnie temperatury

  1. Renata pisze:

    Zimno, surowo i nieziemsko pięknie.
    Brak mi słów po prostu. Moje kochane klimaty i te kamienie…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.