Obywatelstwo

W ostatnich tygodniach dużo mówiło się w Norwegii o poparciu, jakiego udzieliła partia rządząca projektowi zezwolenia na posiadanie podwójnego obywatelstwa. Norwegia jest jednym z niewielu krajów na świecie, w którym posiadanie dodatkowego obywatelstwa (oprócz norweskiego) jest niedozwolone. Nie zawsze jednak tak było. Z tego, co się orientuję takie prawo weszło w 2005 roku. Są pewne warunki, które dopuszczają ubieganie się o norweskie obywatelstwo przy jednoczesnym zachowaniu obywatelstwa kraju pochodzenia, jednak są one raczej trudne do spełnienia.

Norweski paszport. Foto Robin Lund

Nowy projekt powstał głównie ze względu na Norwegów mieszkających zagranicą, którzy z różnych powodów musieli przyjąć obywatelstwo jakiegoś kraju, a przy tym zmuszeni byli do zrzeczenia się obywatelstwa norweskiego. Ta sytuacja jest także korzystna dla migrantów, którzy mogąc zachować obywatelstwo kraju pochodzenia, uzyskają obywatelstwo norweskie. Oczywiście, myślę tu przede wszystkim o Polakach, którzy nie chcą się zrzec obywatelstwa polskiego z powodów praktycznych lub tak zwanych „sentymentalnych”. Dla tych osób, które wiążą przy tym swoją przyszłość z Norwegią (kupili w Norwegii domy, mają dobrą i stałą pracę, posłali dzieci do norweskich szkół) możliwość posiadania dwóch obywatelstw byłaby idealnym rozwiązaniem.

Na razie to oczywiście tylko projekt i zobaczymy, co w rzeczywistości z tego wyjdzie. Ja w każdym razie trzymam kciuki, żeby się udało :)

Pozdrawiam!

Informacje o Mara

"Dom..." to miejsce, gdzie mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat życia w Norwegii obserwowanego z perspektywy antropolożki kultury. Jakby tego było mało - specjalistki od migracji. Zwłaszcza polskich. Bywa, że sama jestem obiektem własnych obserwacji ;-) Na co dzień mieszkam wraz z Połówkiem i Kotą we Wschodniej Norwegii i dobrze mi tu :-)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wszystko. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Obywatelstwo

  1. JuNo pisze:

    Mam nadzieję że tym razem się uda. Tydzień temu by ciekawy artykuł na ten temat w Aftenposten http://www.aftenposten.no/meninger/leder/Aftenposten-mener-Ja-til-dobbelt-statsborgerskap-617379b.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.