Co w Norwegii jest naj?

Wpis powstał w ramach projektów Klubu Polki na Obczyźnie.

Norwegia to surowy kraj w większości pokryty górami, lasami i jeziorami, zamieszkany przez stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców. Jednak jest to także kraj pod wieloma względami „naj”.

1. W Norwegii znajduje się najdłuższy drogowy tunel na świecie – Lærdalstunnelen, którego długość to 24,5 km. Przejazd tym tunelem to przeżycie samo w sobie, ponieważ żeby rozproszyć monotonię jazdy średnio co 6 km jest miejsce postojowe podświetlone na kolorowo. Można się tam na chwilę zatrzymać, złapać oddech i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tunel łączy miejscowości Lærdal i Aurland.

Przed każdym tunelem znajduje się tabliczka z jego nazwą, a często także z podaną długością.

2. Najdłuższy fiord w Europie nazywa się Sognefjorden i znajduje się w województwie Sogn og Fjordane. Sognefjorden ciągnie się 72 kilometry w głąb lądu i liczy sobie 1308 metrów głębokości, co sprawia, że jest też najgłębszym fiordem w Europie.

Jedna z odnóg Sognefjorden

3. Norwescy sportowcy zdobyli najwięcej medali w zimowych igrzyskach olimpijskich – 329. Nie ma się zatem co dziwić, że gdy nadchodzi zimowa olimpiada czy mistrzostwa świata, to w wielu miejscach pracy dozwolone jest oglądanie relacji z zawodów na żywo. Na przykład u mnie :)

4. Norwegia posiada najdłuższą linię brzegową w Europie – w sumie (wraz z terytoriami administracyjnymi) wynosi ona 58 133 km.

5. Największym jeziorem w Norwegii jest (moja lokalna) Mjøsa. Mjøsa ma 365 km kwadratowych powierzchni, 117 km długości i leży na wysokości 123 m.n.p.m.

Zachód słońca nad Mjøsą

6. W Norwegii przypada najwięcej samochodów elektrycznych na mieszkańca – na 1 tys. mieszkańców przypada ich 19. Już ponad 100 tys. elektrycznych autek jeździ po norweskich drogach. Należy zaznaczyć, że w Norwegii jeżdżenie elektrycznym samochodem to promowanie pewnego stylu życia. To najczęściej najlepiej sytuowani przesiadają się właśnie do tego typu pojazdów. Po ulicach mojego miasteczka jeździ tyle Tesli, że przestało to zwracać już czyjąkolwiek uwagę.

Taką Teslę kupił sobie ostatnio mój znajomy lekarz. Wymienił na nowszy model. Fot. Wikipedia

7. W gminie Nordkapp na wyspie Magerøya znajduje się najdalej wysunięty na północ punkt Europy. To obowiązkowe miejsce pielgrzymek wszystkich wycieczek, które obrały sobie za cel Północną Norwegię.

Północy kraniec kontynentu europejskiego. Fot. Wikipedia

8. Opublikowany w marcu 2017 roku World Happiness Report ogłosił Norwegię najszczęśliwszym państwem świata. „Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (…) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu” – oświadczył dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ, Jeffrey Sachs.

9. Według analityków Deutsche Banku najdrożej na świecie zapłacimy za piwo w pubach w Oslo. I tutaj, kochani, nie ma się z czego cieszyć.

Norweskie piwo. Fot. Jonas Lindgren

10. W 2017 roku Norwegia już drugi raz z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszego kraju dla emerytów. Na wysoką pozycję Norwegii największy wpływ miał dobrobyt i samodzielność finansowa starszych Norwegów, ich zdrowie i jakość życia, a także dbałość Norwegów o czyste środowisko.

Pozdrawiam!

Informacje o Mara

"Dom..." to miejsce, gdzie mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat życia w Norwegii obserwowanego z perspektywy antropolożki kultury. Jakby tego było mało - specjalistki od migracji. Zwłaszcza polskich. Bywa, że sama jestem obiektem własnych obserwacji ;-) Na co dzień mieszkam wraz z Połówkiem i Kotą we Wschodniej Norwegii i dobrze mi tu :-)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wszystko. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Co w Norwegii jest naj?

 1. Pingback: PROJEKT JESIENNY - 10 "NAJ" NASZEGO KRAJU ZAMIESZKANIA - Klub Polki na Obczyźnie

 2. Jacek pisze:

  Na dzień 11 sierpnia, czyli 72 dzień lata w miejscowoci Åkerneset w Møre og Romsdal padał tylko 70 dni ;) .
  Coś ktoś wspominał o przeprowadzce na wybrzeże?

  • Mara pisze:

   Niestety, przeprowadzka na wybrzeże nieaktualna :( Nie chcą mnie tam, ale może to i dobrze, bo u nas chociaż lato było kiepskie, to mieliśmy tydzień prawdziwie pięknej pogody :)
   Pozdrawiam!

 3. „Norwegia posiada najdłuższą linię brzegową w Europie – w sumie (wraz z terytoriami administracyjnymi) wynosi ona 58 133 km.”

  Fascynujace…i to o autkach Tesli tez. Zwlaszcza ze wynalazki Tesli zawlaszczono i jeden przypisano nieslusznie Edisonowi.

  Serdecznie z Francji,

  Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.